Hírek
Bajnokságok, versenykiírások |
2009. 04. 29. |
A Magyar Floorball Szakszövetség Elnöksége április 21-én, kedden tartott éjszakába nyúló ülésén meghatározta a jövő évi versenykiírások főbb pontjait.
A fontosabb döntésekről összefoglalót készítettünk a kiírások elkészülte előtt.
|
- OBI
A 2009/2010-es bajnoki évadban az OBI létszáma 12 lesz, a csapatok egy oda-visszavágós kör után alakítják ki a végső sorrendet (ahogyan az idén is). 2010 tavaszán a 12 csapatból a 9-12. helyezett csapatok kiesnek a másodosztályba, a 7. és a 8. helyezett két mérkőéses osztályozót játszik a második vonal 2. és 1. helyezett csapatával.
A 2010/2011-es bajnokság 8 csapatos lesz, a 7. és a 8. helyezett csapat egy oda-visszavágós kör után (14 meccs) az OBI-ben való bennmaradásért küzd majd az OBI/B-ből felkerülő 4 csapattal. Az első kör után megmaradt 6 csapat az eredmények megtartása mellett újabb teljes kört játszik (10 meccs), így 24 mérkőzés után kialakul a bajnokság végeredménye.
A bennmaradásért vívott 6 csapatos rájátszás szintén egy teljes körből (10 meccsből) áll, a 10 mérkőzés alapján az első két csapat jut fel az OBI-be, a másik 4 az OBI/B-ben folytatja.
- OBI/B
Az eddigi OBII neve OBI/B lesz, jövőre 8 csapattal, utána 12 csapattal. Amennyiben lehetséges a területi felosztás, akkor a 8 csapat jövőre két négyes csoportban játszik két teljes kört (12 meccs), majd az első és második helyezettek, valamint a 3. és 4. helyezettek alkotnak egy újabb négyes csoportot, ahol egy teljes kör bonyolítanak le újabb 6 mérkőzéssel. A felsőház első két helyezett csapata jogosult az osztályozóra, az alsóház utolsó csapata kiesik, az utolsó előtti oszályozót játszik.
A 2010/2011-es évadban az OBI/B 12 csapatos lesz, a csapatok két hatos csoportban játszanak egy teljes kört (10 meccs), az első két csapat a feljutásért vívott rájátszásba kerül, a 3-6. helyezett csapatok egy újabb kört játszanak (6 meccs), végül a két csoportban azonos helyen végzett csapatok egy oda-visszavágós helyosztón döntik el az OBI/B-beli végső helyezésüket (összesen 18 mérkőzés)
- OBII-OBIII
Az eddigi OBIII neve OBII lesz, és amennyiben 24-nél több csapat nevez, a csapatok két osztályba kerülnek besorolásra, az OBII-ben így 16 csapat indulhat, OBIII-ban (azaz a 4. osztályban) játszhatnak a többiek. A lebonyolítás a két osztályban ugyanolyan lesz, a két oszály közötti feljutást és kiesést a nevezések ismeretében határozza meg a Versenybizottság.
- Női OB
Ha 6-10 csapat nevez, akkor egy oda-visszavágós kör után felsőházi és alsóházi rájátszás következik, a felsőház két csapatos, ott a csapatok egy újabb teljes kört játszanak. Az alsóház menetrendjét a nevezések ismeretében határozza meg a VB. A női OB-ben szereplő csapatoknak nem kötelező lány utánpótláscsapatot nevezniük a bajnokságba, de a felsőházba csak olyan csapat juthat be, amely legalább egy lány unihoki vagy lány nagypályás utánpótláscsapattal rendelkezik.
- Utánpótlás bajnokságok
Az utánpótlás bajnokságok jövőre nagypályán és unihoki rendszerben fognak zajlani. Nagypályán megszűnik egy bajnokság a fiúknál, és emiatt a kicsiknél a korosztályok is változnak. Így a 2009/2010-es szezonban nagypályán U14, U16, U19 és U21-es bajnokság lesz (ez születési dátumokkal: 1996, 1994, 1991, 1989).
Ezek közül, ha a nevezések száma lehetővé teszi, akkor torna rendszerű lebonyolítást tervez a szövetség U14 és U16 korosztályokban.
Az unihoki bajnokságból U11, U13 és U15-ös korosztály indul, mindegyik torna rendszerű lebonyolítással, elegendő nevező esetén területi alapon kialakított csoportokkal.
Az unihoki bajnokságot felnőtt csapatok részére is kiírja a szövetség, ezen bárki indulhat, és az idény során 4 vagy 5 játéknap alatt küzdhetnének a csapatok az első felnőtt országos unihoki bajnoki címért.
- Utánpótlás-kötelezettségek
OBI-ben két nagypályás csapat kötelező, melyek közül az egyik kiváltható két unihoki csapattal, de mindkét esetben legalább 24 különböző játékost kell nevezni az utánpótláscsapatokba.
OBI/B-ben egy nagypályás csapat indítása kötelező, de ez kiváltható két unihoki csapattal. Mindkét esetben legalább 12 különböző játékost kell nevezni ezekbe a csapatokba.
Az unihoki bajnokságokat is beleszámítva egy játékos legfeljebb három bajnokságban léphet pályára.
- Játékvezetés, rendezés, bejelentés, halasztás
A játékvezetői díjak a felnőtt bajnokságokban nem változnak, de a helyszínen az OBI-ben 5500 Ft-ot kell fizetni, valamint további 1500 Ft-ot hazai mérkőzésenként és játékvezetőnként a Szövetség számlájára kell átutalni, melyből a játékvezetők utazási kompenzációját állja az MFSZ.
A férfi OBI és a női OB mérkőzéseinek játékvezető-küldésére a Szakszövetség a Játékvezetői Kamarát szeretné felkérni. Amennyiben a Kamara vállaja, akkor az OBI/B-s mérkőzésekre is a JK küld játékvezetőt, ha nem, akor az OBI/B-ben az idei rendszer marad érvényben.
A rendezés körülményeiről - kiindulva az idei tapasztalatokból - a versenyszabályzat és a fegyelmi szabályzat is részletesebben fog rendelkezni, pontosan meghatározva, hogy a játékvezető milyen esetekben rendelhet el szünetet, milyen esetekben szakíthatja félbe a találkozót, illetve a rendezési hiányosságok milyen szankciókkal járnak.
A felnőtt bajnokságokban és a bajnoki rendszerű utánpótlás-bajnokságokban a mérkőzéseket a hazai csapat két héttel a bajnoki hétvége előtt (hétközi forduló esetén két és fél héttel előtte) vasárnap éjfélig köteles bejelenteni.
A 2008/2009-es bajnokságban több probléma adódott a nem szabályszerű halasztásokból, elsősorban a VB engedékenysége és egyes csapatok kompromisszumképtelensége miatt. Ezért a Versenybizottság a következő bajnokságban a halasztásra vonatkozó szabályokat szigorúan be fogja tartatni, és mérkőzés halasztását csak az új időpont megadásával fogja engedélyezni.