Hírek
IFF szeminárium |
2012. 08. 21. |
A jubileumi 20. Cseh Open ideje alatt szemináriumot szervezett az IFF elsődlegesen a világbajnoki rendszerekről. Arra a kérdésre keresték a résztvevők a választ, hogyan fejleszthetők a felnőtt és junior világbajnokságok, hogy még jobban segítsék a sport ismertségét és elismertségét.
Egyértelmű célkitűzésként fogalmazódott meg, hogy az olimpiai részvétel miatt mindenképpen, de önmagában a sport fejlődése miatt is szükségszerű az "európai sport" kategóriából való kilépés. Ez sok új problémát felvet, a mindenki számára kényes pénzügyeket tovább nehezíti, de elkerülhetetlen a továbblépéshez.
A lebonyolítások rendje, a kvalifikációk menete mellett olyan egyszerű technikai kérdések is szóba kerültek, mint pl. miért kell egy vb minden meccsén megadni a jegyzőkönyvön a játékosok születési idejét, ha egyszer már átestek az akkreditáción.
A jelenlegi rendszerek pozitív-negatív jellemzése mellett természetesen az előre lépés volt a fő cél. Mit érdemes mindenképpen megtartani, min kellene mindenképpen javítani és mindezt hogyan. A sok területet érintő felvetések között az egyik legérdekesebb a felnőtt vb lebonyolítási rendjére vonatkozott. A jelenlegi rendszer egyik hátránya, hogy a top csapatok szinte érdektelen 3 meccsel kezdenek (csak az eredményt és a médiát tekintve, hiszen ugyanez a probléma előnyként jelentkezik a többi országnak), a kisebb országok előrelépése pedig sokszor egy csoportmeccsen eldől, nincs lehetőség fejlődésre egy vb alatt. A javaslat sok-sok lépés után válhat realitássá, de első benyomásként általános támogatást élvezett. A javasolt rendszerben új csoportbeosztás lenne, nem az IFF ranglista alapján kialakított 4 kalapból (1-4;5-8;9-12;13-16) kerülnek a csapatok egy-egy csoportba, hanem lenne két csoport az első és kettő a második legjobb 8 csapatnak, így több kiélezett mérkőzés várható a csoportkör folyamán. Ugyanakkor a lebonyolítás egy pontján a két külön csoport közötti átjárás biztosítaná, hogy bárki lehessen világbajnok (és ezzel együtt bármilyen helyezésű) csakúgy, mint a mostani rendszerben. Akár a 16.-ként rangsorolt ország is. Vannak még kidolgozandó részletek, a javaslatnak be kell járnia a hivatalos lépcsőket is, de elképzelhető, hogy hamarosan élőben is találkozhatunk a rendszerrel.
Egy szintén nagy támogatottságú javaslat volt, hogy a házigazdán kívül mindenki csak selejtezőn kerülhessen be a vb 16-os mezőnyébe ill. az U19 8 csapatos B-csoportjába. Felmerült a csapatlétszám újra 23 játékosra bővítése, a válogatott-listák igazítása a valósághoz pl. a játékosok listáját csak a megelőző nemzetközi hétvége után kelljen leadni, a stábtagok listája rugalmassabban legyen kezelve.
Az egyik legtöbb időtt igénylő kérdés az U19 VB idejének módosítása volt. A középiskolai vizsgák miatt több ország jelezte, hogy a jelenlegi idő nem a legmegfelelőbb, ekkor több játékos nem tud részt venni a tornán. Sajnos átütő megoldás nem született, mert az IFF versenynaptár drasztikus átalakítása nélkül szóba jöhető 19(!) hét mindegyikénél volt legalább 5 ország a jelenlévő 18 közül, akik pirossal jelölték meg azt a hetet. A jelenlegi, május első hete időpont 6 pirossal sajnos még a "legjobb rossz" kategóriában van, de van némi esély, hogy elkerüljön onnan az U19 VB pl. talán egy héttel korábbra, április utolsó hetére.
Hasznos szűk két nap volt, lehetőség nyílt egymás problémáit, megoldásait megismerni, érdekes volt hallani, milyen kérdések foglalkoztatják a top nemzeteket, hogyan próbálnak megkapaszkodni a feltörekvő országok. Biztató volt, hogy Magyarország megítésése igen pozitív, elismerik az előző vb-ken nyújtott teljesítményünket, sokan követendőnek látják az itt folyó munkát!